A 21. század egyik vezető primadonnája, Anna Netrebko szoprán klasszis lesz annak a gálának a világsztár fellépője, amelynek Verdi operákból összeállított műsorát a Veszprémfest harmadik napján élvezheti a közönség.
Anna Netrebko jelenleg a világ legkeresettebb operaművészeinek egyike. 1994-től kezdődő illusztris karrierje során fellépett a műfaj összes jelentős szentélyében, így a milánói Scalában és a New York-i Metropolitan Operában is, de a művésznő volt a 2014-es téli olimpia nyitóünnepségének kiemelt szólistája és koncertezett a moszkvai Vörös téren is. Netrebko volt továbbá az első komolyzenei művész, akit a Time magazin a világ száz legbefolyásosabb embere közé választott.
Az opera-énekesnő alig két hónapja Tajvanon lépett volna fel,
de a tajvani Nemzeti Szimfonikus Zenekar „a közvélemény közelebbről meg nem nevezett aggodalmaira” hivatkozva lemondta a koncertet.
” hivatkozva lemondta a koncertet.A hangversenyen a Bécsben élő orosz operacsillag férjével, az azerbajdzsáni Yusif Eyvazovval és I-Chiao Shih tajvani mezzoszopránnal együtt lépett volna fel Tajpejben.
Netrebko nem kommentálta a döntést, menedzsere, Miguel Esteban azonban sajnálatosnak nevezte, hogy „egy kisebbség disszonáns hangja megfoszthatta a többséget attól, hogy meghallgassa napjaink egyik leggyönyörűbb hangját”.
A meghurcolt világhírű szoprán
Korábban a Mandineren is írtunk róla, mekkora port kavart az a két korábbi eset is, amikor az orosz-ukrán háború kitörése után a milánói Scala és a zürichi operaház elhatárolódott attól, hogy a világhírű orosz szopránnal dolgozzon. Netrebko a kellemetlen visszautasítások után lemondta a New York-i Metropolitanban és a Berlini Állami Operában meghirdetett fellépéseit.
„Anna a Met történetének az egyik legjelentősebb énekese, de nem láttunk közös jövőt akkor, amikor Putyin ártatlan áldozatokat öl Ukrajnában” – közölte akkor Peter Gelb, a Met vezérigazgatója. Azt is kijelentette: a Met nem foglalkoztat olyan művészt, aki Putyint támogatja.
Ezután az orosz művészekre kikiáltott kollektív bűnösség vádja végigsöpört a nyugati országokon.
A Müncheni Filharmonikusok bejelentették, megválnak vezető karmesterüktől, az orosz Valerij Gergijevtől, mert a Putyin támogatói közé tartozó művész nem határolódott el az Ukrajna elleni orosz inváziótól. Dieter Reiter, a zenekar fenntartója, a bajor tartományi főváros főpolgármestere kifejtette: a zenekar azért válik meg Gergijevtől, mert annak ellenére sem szólalt meg, hogy felszólította, határolódjon el egyértelműen „a brutális háborútól, amelyet Putyin folytat Ukrajna, és különösen partnervárosunk, Kijev ellen”.